wtorek, 6 czerwca 2017

Rybny paprykarz domowy według Marioli.



Bardzo smaczny, z kawałkami papryki słodkiej i ostrej, paprykarz z morszczukiem. Smaku nie da się opisać, ale czytając mnóstwo przepisów na paprykarz, nikt nie użył świeżych papryk, tylko sproszkowane, dlaczego ? Przecież jak sama nazwa mówi, paprykarz. Trzeba czuć kawałki papryki, żeby móc doświadczyć prawdziwego smaku paprykarza. Bardzo polecam :)

Składniki:

morszczuk filet 4 szt.
1 szklanka ryżu 20 dag
suszona włoszczyzna 3 łyżki
por 5 cm (pokrojony w talarki)
cebula 1 duża
papryka czerwona słodka 1 szt.
papryczka ostra 1 szt.
koncentrat pomidorowy
pomidory krojone 1 puszka
czosnek 2 zęby
domowa lub kupna kostka rosołowa
olej do smażenia
3 szklanki wody

Przyprawy:

Ostra papryka wędzona
Słodka papryka mielona
Sól
Pieprz ziołowy
pieprz cytrynowy
natka pietruszki
koper


Wykonanie:

Papryki, cebulę, por i czosnek kroimy w kawałki. W 3 szklankach wody w małym garnczku z domową, lub kupną kostką rosołową, gotujemy włoszczyznę. Pokrojone warzywa wkładamy do garnczka 3 litrowego. Filety morszczuka płuczemy w bieżącej wodzie, odciskamy z wody, solimy, pieprzymy i smażymy na patelni z gorącym olejem, do miękkości ryby. Długo ryby nie smażymy. Po usmażeniu ryby, rozdrabniamy ją nożem na mniejsze kawałki. Rozdrobnione kawałki ryby dodajemy do garnka z warzywami razem z olejem z patelni. Dodajemy również podgotowaną włoszczyznę wraz z wywarem i puszkę pokrojonych pomidorów. Wsypujemy szklankę ryżu i doprowadzamy do
zagotowania się. Gdy zagotuje się wywar z warzywami i ryżem, doprawiamy przyprawami do smaku, zmniejszamy ogień i dusimy pod przykryciem 30 minut. Co parę minut możemy przemieszać wszystko. Po pół godzinnym duszeniu dodajemy koncentrat pomidorowy, mieszamy i jeszcze gotujemy na wolnym ogniu około 5 minut. Próbujemy smak, w razie potrzeby doprawiamy przyprawami i zakańczamy gotowanie. Nasz gotowy paprykarz wkładamy do 4 półlitrowych, wyparzonych słoików, tyle mnie z przepisu wyszło. I pasteryzujemy. Jeżeli po pasteryzacji słoiki będą stać w lodówce, wystarczy 1 pasteryzacja.

Pasteryzacja:

Tyndalizacja, pasteryzacja frakcjonowana – metoda konserwacji żywności, która polega na trzykrotnej pasteryzacji w temperaturze 90-100 stopni Celsjusza, przeprowadzanej co 24 godziny.

Słoik 1,5 l   120 + 80 + 60 minut
Słoik 1 l.     90 + 60 + 45 minut
Słoik 0,7 l    80 + 50 + 35 minut
Słoik 500 ml   60 + 40 + 30 minut
słoik 350 ml   40 + 25 + 20 minut
słoik 250 ml   30 + 20 + 15 minut

Po trzeciej pasteryzacji trwałość produktu wynosi około pół roku i można go przechowywać bez lodówki.

















Smacznego!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz