czwartek, 5 grudnia 2019

Biszkopt do tortu, bez proszku do pieczenia.Biszkopt bez dodawania proszku do pieczenia, który zawsze się uda. Warunkiem jest żeby składniki miały pokojową temperaturę i żeby była dokładna gramatura składników, na jedno żółtko 3 dag mąki i 2 dag cukru.

Składniki (na tortownicę o średnicy 26 cm):

10 jajek
20 dag cukru
30 dag mąki tortowej

Opcjonalnie:

Jeżeli ktoś boi się że mu biszkopt nie wyrośnie, może dodać do mąki łyżeczkę proszku do pieczenia.
Ale doradzam, bez dodawania proszku. Jeżeli dobrze ubita jest masa jajeczna i stopniowo dodana została przesiana mąka, biszkopt musi wyrosnąć.

Wykonanie biszkoptu:

Z jajek oddzielamy żółtka od białek. Z białek ubijamy sztywną pianę. Gdy piana będzie sztywna dodajemy stopniowo cukier cały czas miksując. Do ubitej z cukrem piany stopniowo dodajemy po 1 żółtku cały czas miksując. Do ubitej masy jajecznej dodajemy stopniowo przesianą mąkę i delikatnie mieszamy patką lub drewnianą łyżką. Wymieszaną masę wlewamy do wcześniej przygotowanej, wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy. Papier wykładamy tylko na dnie tortownicy. Masę jajeczną równamy w formie i pieczemy około 45-50 minut w temperaturze 160 stopni Celsjusza. Upieczony biszkopt wyjmujemy z piekarnika i opuszczamy na blat stołu z wysokości około pół metra. Biszkopt na pewno nie opadnie. Biszkopt wyjmujemy z formy, studzimy i jeżeli jest całkowicie ostudzony, możemy go kroić na plastry o grubości 1,5-2 centymetry.
Udanego wypieku!!!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza